Výběr baterie pro elektrokolo
Baterie hybridního jízdního kola, stejně jako jakéhokoli jiného elektrického vozidla, je jednou z klíčových komponent, jejíž vlastnosti určují cenu hotového elektrokola nebo náklady na elektrifikaci stávajícího vozidla, jeho výkonnostní charakteristiky a potenciál. Při výběru konkrétního modelu hybridního kola, elektrifikační sady nebo vytváření vlastního projektu je důležité plně porozumět technické stránce problému, zejména proto, že vám tyto znalosti pomohou učinit správnou volbu s ohledem na vyhlídky na modernizaci vaší osobní elektrické dopravy.
Specifikace baterií a terminologie
Stres
Akumulátory se skládají nebo jsou sestaveny z jednotlivých článků navzájem spojených. Každý článek má víceméně konstantní závislost napětí na jeho chemii. U nikl-kadmiových (nikl-metal hydridových) článků je napětí článku přibližně 1,2 V, u olověného akumulátoru je to 2,0 V, u lithiových článků je napětí přibližně 3,7 V. Sériové nábojové motory a elektromotory elektrokol a skútrů na elektrickou trakci jsou navrženy pro provoz z 24, 36voltových nebo 48voltových baterií v sérii požadované síťové napětí. 36V pack se může skládat z 10 lithiových článků, 18 olověných článků nebo 30 článků NiMH.

Při odběru proudu z baterie bude jmenovité napětí velmi pomalu klesat, dokud se články zcela nevybijí, načež napětí na svorkách baterie prudce klesne. Teoreticky má baterie, která dokáže dodávat 1 ampér po dobu 1 hodiny, kapacitu 1 Ah. V praxi výrobci počítají kapacitu baterie na základě 20hodinového vybíjecího cyklu na minimální napětí. Většina baterií elektrokol má kapacitu kolem 10 Ah. Za předpokladu, že elektrický systém vašeho kola odebírá průměrně 15 ampér proudu, pokud máte baterii 10 Ah, můžete očekávat úplné vybití baterie asi za 40 minut.
Obecně platí, že velikost a cena buňky přímo souvisí s její kapacitou, vyjádřenou v ampérhodinách. Takže zdvojnásobení ampérhodinového hodnocení bude znamenat zdvojnásobení velikosti, hmotnosti a nákladů. V praxi se tento poměr mírně mění v důsledku různých hustot balení prvků a výrobních měřítek. Například, mnohým známý NiMH článek velikosti „AA“ má kapacitu asi 2 Ah, článek typu „C“ má kapacitu 4 Ah, článek „D“ má kapacitu asi 8 Ah a velké články „F“ mají kapacitu 12–13 Ah.

Kapacitní charakteristika baterie, vyjádřená ve watthodinách, má větší praktický význam, protože dává představu o množství akumulované elektřiny. Jedna watthodina je jedna tisícina kWh, domácí jednotka měření spotřeby elektřiny, na kterou jsme zvyklí. Abychom to lépe poznali, množství watthodin uložených v baterii se obvykle určuje vynásobením skutečných ampérhodin jmenovitým napětím baterie.
Proto baterie s jmenovitým napětím řekněme 48 V vyžaduje menší počet ampérhodin (4 Ah), aby poskytla energetickou rezervu 192 Wh ekvivalentní rezervě 24voltové baterie s kapacitou 8 Ah. Za předpokladu, že obě baterie mají stejnou chemii, můžete očekávat, že budou vážit přibližně stejně, stát stejně a poskytovat stejný výkon na správně navržených hybridních kolech (tj. dimenzovaných na 24V a 48V).
Kapacita 192 Wh je nejmenší pro baterie používané na elektrokolech. Mnoho modelů průmyslově vyráběných hybridních jízdních kol má baterie s podobnými vlastnostmi, protože takové baterie snižují cenu elektrokola. Pro lidi, kteří chtějí cestovat na vzdálenosti 40-50 kilometrů, můžeme doporučit použití baterie s kapacitou cca 400 Wh. V závislosti na povaze použití hybridního kola je pro běžné konfigurace elektrokol s motorem s přímým pohonem typická průměrná spotřeba energie v rozmezí 9-10 Wh na kilometr.

Při porovnávání baterií různého chemického složení je jedním z důležitých ukazatelů energetická hustota, vyjádřená jako poměr kapacity ve watthodinách na kilogram hmotnosti baterie. Toto číslo vám řekne, jak těžká bude baterie pro dosažení určitého dojezdu. U olověných akumulátorů je tato hodnota 20–30 Wh/kg, u NiCad – 35–40 Wh/kg se NiMH akumulátory vyznačují hodnotou 50–60 Wh/kg. Tento poměr bude vyšší než u jiných baterií pro moderní lithium-iontové (~ 110 Wh/kg) a lithium-polymerové baterie (až 160 Wh/kg). Pomocí těchto hodnot můžete snadno odhadnout hmotnost balení článků, aniž byste museli hledat údaje výrobce.

Dalším pojmem, se kterým se setkáte, je „C rate“ neboli poměr vybíjecího proudu ke kapacitě baterie (1C, 2C). Tato metoda normalizace výkonnostních charakteristik umožňuje porovnání baterií různých kapacit za stejných podmínek.
Řekněme, že na eBay najdete 24V 4Ah NiMH baterii, která je dimenzována na nepřetržité vybíjení 1C a krátkodobé vybíjení 2C. Rozhodnete se vzít si dvě plechovky k sestavení 48voltové 4Ah baterie pro vaše hybridní kolo – podle vašich výpočtů bude výkon baterie více než dostatečný na krátkou cestu do práce a zpět. Problém je, že 1C je přijatelné pro proudy 4A, zatímco vaše elektrokolo pravděpodobně potřebuje proudy 10-20A. Pokud jsou tyto články vystaveny takovým vybíjecím proudům, napětí výrazně poklesne, což nejen sníží výkon, ale také výrazně sníží počet cyklů vybíjení/nabíjení.
Ve skutečnosti nejlevnější NiMH články nejsou určeny pro vybíjecí proudy větší než 1C. To znamená, že pokud vaše hybridní kolo spotřebovává průměrně 15A, budete potřebovat baterii, která má kapacitu asi 15 Ah nebo vyšší.

Výběr baterií krok za krokem
Nejprve se rozhodněte o napětí. V mnoha situacích, zejména pokud se chystáte vyměnit baterii na stávajícím elektrokole, je napětí určeno ovladačem elektroniky a nelze jej jednoduše libovolně měnit. V opačném případě napětí určuje maximální rychlost elektrokola a vy máte určitou volnost ve volbě napětí, abyste splnili své výkonové očekávání. Pokud znáte poměr přiváděného napětí k otáčkám elektromotoru, můžete si snadno spočítat, jak rychlé bude vaše elektrokolo při napětí, které používáte. Pro nejlepší výkon zvolte nastavení napětí, které poskytuje rychlost bez zatížení přibližně o 20 % vyšší, než je vaše požadovaná cestovní rychlost.
Packy můžete sestavit s libovolným počtem článků pro libovolné napětí, ale většina baterií má standardní napětí s krokem 12V – nejběžnější jsou baterie na 24V, 36V, 48V, v některých případech se používají baterie na 72V a vyšší. Pro tato napětí jsou obvykle dimenzovány i nabíječky.

Za druhé, určete minimální kapacitu. Jakmile je napětí známo, dalším krokem je zjistit, kolik ampérhodin bude trvat, než se dosáhne požadovaného rozsahu na jedno nabití. To samozřejmě závisí na tom, jakou námahu plánujete vynaložit na šlapání, jak rychle plánujete jet a převýšení terénu, ve kterém hodláte jezdit. Následující tabulka je založena na minimální námaze při šlapání. Níže uvedený seznam zhruba charakterizuje spotřebu energie baterie při minimální úrovni pedálového asistenčního systému PAS:
- minimální podpora motoru (jízda s podporou motoru pouze v kopcích, rychlost ne vyšší než 30 km/h) — 6–8 Wh/km.
- typické zatížení (rychlost cca 40 km/h, neustále se používají pedály i motor) – 9–12 Wh/km.
- režim „spotřeba energie“ (používání pouze elektrického pohonu, tažení přívěsu nebo přepravy nákladu, jízda maximální rychlostí) – 14-20 Wh/km
Nyní vezmeme maximální požadovanou dojezdovou vzdálenost, vynásobíme ji odpovídající spotřebou kapacity na kilometr z výše uvedeného seznamu a získáme přibližné číslo minimální kapacity baterie ve watthodinách. Vydělením tohoto čísla napětím zjistíte odhadovanou minimální kapacitu baterie v ampérhodinách.
Poslední věcí, kterou je třeba rozhodnout, je typ chemie baterie. Údaje o napětí a kapacitě máte, takže je otázkou najít baterii požadované hmotnosti za dostupný rozpočet. Při stejné kapacitě a napěťových parametrech bude NiCad baterie přibližně dvakrát dražší než olověná baterie, ale také dvakrát lehčí, NiMH bude o 30 % lehčí a dražší a lithiová baterie bude dvakrát dražší než nikl-metal hydridová a opět o polovinu lehčí.
Jak zjistím, jaký je výkon mé baterie ve Wh (Watt/hodina)?

Specifikace skútru často neobsahují informace o watthodinách baterie. Tuto hodnotu si velmi snadno spočítáte sami.
Používáme následující vzorec:
Wh = V × Ah , kde Wh je watthodinová hodnota, V je napětí baterie, Ah je kapacita baterie.
Koloběžka je vybavena baterií s kapacitou 8Ah a napětím 36V. Pojďme si spočítat hodnotu watthodin pro tento skútr.
V x Ah = Wh
36V × 8Ah = 288Wh
Podívejte se na nejlepší modely zařízení v našem internetovém obchodě:
- Elektrický skútr Kugoo M4 Pro
- Elektrická koloběžka Ninebot KickScooter MAX
- Elektrická koloběžka Xiaomi MiJia ES 1S
- Elektrický skútr Kugoo C3 PRO (Jilong)
Hlavními jednotkami měření kapacity baterie jsou Wh a mAh.
Proč je tak důležité věnovat pozornost kapacitě nabíječky baterií při jejím nákupu? Trvání autonomního provozu gadgetů poháněných ROM závisí na tom. Kapacita zařízení je také rozhodující při startování motoru automobilu – čím je vyšší, tím vícekrát se můžete pokusit motor nastartovat.
V popisech a technických listech ROM může být kapacita uvedena v mAh a/nebo Wh. Co tyto vlastnosti znamenají?
Hodnota kapacity ve Wh a mAh – zásadní rozdíl
Absolutní konstantní kapacita, měřená ve Wh, nejpřesněji popisuje potenciál zařízení. Například u Carku E-Power Elite je to 44,4 Wh. To znamená, že toto zařízení může dodávat zátěž 44,4W po dobu jedné hodiny při libovolném proudu a napětí.
Pokud není kapacita ve Wh uvedena v technických charakteristikách ROM, je velmi snadné ji vypočítat – je třeba vynásobit její hodnotu v Ah jmenovitým napětím baterie ve voltech.
Hodnota mAh je relativní hodnota, která popisuje kapacitu zařízení pro určité napětí. To znamená, že například pro 5 V bude mít baterie jednu kapacitu a pro 19 V jinou.
Pro určení absolutní konstantní kapacity ve Wh potřebujete znát její hodnotu v Ah (ampérhodina). 1 Ah = 1000 mAh. Chcete-li získat hodnotu kapacity v Ah, musíte hodnotu mAh vydělit 1000.
Jaké je jmenovité napětí Li-Po baterií?
Jmenovité napětí jednoprvkové lithium-polymerové baterie je 3,7 V. Toto je provedení přenosných startovacích a nabíjecích zařízení CARKU. Mnoho lidí má k tomu otázky, protože zařízení má několik pracovních konektorů s různými hodnotami výstupního napětí – 5 V, 12 V, 19 V? Získávají se z nominální hodnoty v důsledku transformací probíhajících v elektronických součástech zařízení.
Zařízení CARKU vybíráme podle technických vlastností
Na základě uvedených informací si můžete vybrat vybavení CARKU na základě výkonu nejčastěji používaných gadgetů. Pokud například plánujete k zařízení připojit notebook ASUS N73S s lithium-polymerovou baterií 4 400 mAh, určete jeho výkon a porovnejte jej se specifikacemi CARKU. Postup:
1) převést hodnotu kapacity z miliampérhodin na ampérhodiny – 4 400 mAh / 1000 4,4 = XNUMX Ah;
2) výsledné ampérhodiny vynásobte jmenovitým napětím lithium-polymerové baterie – 4,4 Ah x 3,7 V = 16,28 Wh.
Pokud se rozhodnete pro nákup Carku E-Power Elite, který má kapacitu 44,4 Wh, pak notebook připojený k plně nabitému zařízení bude pracovat za 44,4 Wh / 16,28 Wh = 2,7 hodiny. Model Carku E-Power-37 s kapacitou 55,5 Wh poskytne 55,5 Wh / 16,28 Wh = 3,4 hodiny nepřetržitého provozu.
Pochopení kapacity (mAh) a účinnosti nabíjení přenosné powerbanky
![]()
Datum poslední aktualizace: 02 02:2017:08 404301
Tento článek je vhodný pro:
TL-PB5200, TL-PB20000, TL-PB20100, PB50, TL-PB2600, TL-PBG3350, TL-PB10000, TL-PBG6700, TL-PBB3000, TL-PB10400, TL-PB15600, TL-PB6000, TL-PB13400, TL-PBXNUMX, TL-PBXNUMX, TL-PBXNUMX, TL-PBGXNUMX
Pokud váš model není na seznamu, nemějte obavy – možná jen ještě nebyl přidán. Abyste se ujistili, že je určitá funkce přítomna nebo ne, otevřete produktovou stránku modelu, který vás zajímá, a přejděte do sekce „Specifikace“.
Běžná mylná představa
Jednotka miliampérhodina (mAh) se obvykle používá k označení hlasitost baterie Jednou z běžných mylných představ je, že můžeme změřit kapacitu baterie powerbanky pomocí kapacity baterie smartphonu/tabletu, abychom zjistili, kolikrát můžeme tuto powerbanku použít k jejich nabití. Ale tento algoritmus není správný.
Objem a energie jsou různé pojmy
Jednoduše řečeno, Ampérhodina (mAh) je jednotka elektrického náboje, která představuje objem baterie, a Watthodina (Wh) je jednotka měření el energie.
Watthodina = ampérhodina x napětí
Kapacita 10400 mAh znamená, že tato baterie je schopna poskytnout celkovou kapacitu 10400 mAh na určité úrovni napětí. Co se týče lithium-iontové baterie, většina jejího nabití se přenáší při napětí cca 3,7V, takže celková kapacita baterie 10400 mAh je teoretickyt 10400 mAh x 3,7 V = 38480 mWh, což je přibližně 38 W * v.
Určení počtu nabíjecích cyklů powerbanky
Vezměme si jako příklad baterii TL-PB10400_V1.
TL-PB10400_V1 – lithium-iontová baterie s kapacitou 10400 mAh. Když TL-PB10400_V1 používáme k nabíjení jiných zařízení, jeho výstupní napětí je 5V, stejně jako u mnoha jiných nabíječek.
Celkový dostupný elektrický náboj je tedy teoreticky 38480 mWh / 5V = 7696 mAh. Vnitřní obvody zařízení musí spotřebovat určité množství energie, takže účinnost nemůže být 100%. Vzhledem k tomu, že skutečná účinnost vybíjení zařízení TL-PB10400 je asi 90 % při proudu 1A, TL-PB10400 ve skutečnosti dodává elektrický náboj, který se rovná 7696 mAh * 0.9 = 6926 mAh.
Poznámka: Účinnost vybíjení je menší než 90 % při proudu 2A.
Nyní můžete vydělit 6926 mAh kapacitou baterie vašeho smartphonu a určit počet možných nabíjecích cyklů. Například 6926 mAh dokáže plně nabít zařízení s 2600 mAh baterií asi 2,5krát (6926 mAh / 2600 mAh = 2,66krát). To ale stále předpokládá ideální podmínky.
Ve skutečnosti vnitřní obvody smartphonu/tabletu také spotřebovávají určitou energii. Výsledkem je, že v baterii smartphonu/tabletu skončí pouze část nabití powerbanky. Takže z výše uvedeného příkladu můžete získat méně než 2,4 cyklu. Kromě toho mohou mít různá zařízení různou účinnost nabíjení v závislosti na jejich různých vnitřních konstrukcích, takže nabíjecí cyklus se může lišit i mezi dvěma zařízeními se stejnou kapacitou baterie.
Pokud navíc smartphone běží nebo je při nabíjení zapnutá obrazovka, modul Wi-Fi, CPU nebo jiné komponenty, spotřebovává více energie, což ještě snižuje účinnost nabíjení.
Konečná účinnost nabíjení ostatních bateriových zařízení (smartphonů/tabletů) je také dána jejich vlastní konstrukcí za použití stejných principů, jak je popsáno výše.
Byl tento FAQ užitečný?
Vaše zpětná vazba nám pomůže web vylepšit.
Kapacita baterie a dojezd
Čtyřkolky se obvykle prodávají s bateriemi 12Ah, 20Ah, 40Ah atd. Jak můžeme pochopit, zda je to hodně nebo málo?
Přejděme k jednoduchým výpočtům. Pro snadnější pochopení udělám velmi zjednodušenou prezentaci.
Dovolte mi připomenout něco z fyziky ze školních osnov:
- Moc (Watt, W) = Síla proudu (Ampér, A) vynásobte Stres (Volt, V). (W=I*U). Stručně řečeno, Watt je Volt*Amp.
- Kapacita baterie v Ah – kolik ampér dokáže baterie dodat za jednu hodinu.
- Uložená energie (Watt*Hour, Wh) — kolik wattů dokáže baterie dodat za jednu hodinu. Zhruba řečeno, kolik energie ve wattech je uloženo v baterii. Uložená energie je přesnější charakteristikou kapacity baterie. Pokud vaše baterie obsahuje 1 kWh energie (například 50v 20Ah = 1000Wh), pak její fyzikální význam říká, že bude schopna pohánět 1 kW motor po dobu jedné hodiny.
Zde jsou některé výpočty k pochopení:
- Pokud je napětí vašeho systému 48V a kapacita baterie je 20Ah, pak má uloženo 48*20=960Wh. To je přibližně 1 kWh. No a pokud má váš systém napětí 60V a kapacita baterie 50Ah, tak má rezervu 60*50=3000Wh. To jsou 3 kWh. To znamená, že může pohánět 1kW motor po dobu 3 hodin nebo 3kW motor po dobu jedné hodiny.
- Pokud má vaše baterie uloženou 1 kWh a máte motor o výkonu 1 kW, bude váš motor pracovat na plný výkon po dobu 1 hodiny. Pokud má vaše baterie rezervu 3 kWh a máte motor o výkonu 1,5 kW, bude váš motor pracovat na plný výkon 2 hodiny.
- Teoretický dojezd čtyřkolky na jedno nabití se vypočítá vynásobením maximální rychlosti čtyřkolky (které je dosaženo, když motor běží na plný výkon) dobou, kdy její motor běží na plný výkon.
Spočítejme si například dojezd na jedno nabití pro čtyřkolku Sahara A3000 72V 3000W 52Ah.
- Uložená energie baterie je 72V * 52Ah = 3,75 kWh (viz str.1)
- Provozní doba motoru při plném výkonu je 3,75 kWh / 3 kW = 1,25 hodiny (viz str.2)
- Maximální rychlost bereme z charakteristiky modelu = 50 km/h.
- To znamená, že dojezd na jedno nabití je 50 * 1,25 = 62 km (viz bod 3)
Spotřeba energie při jízdě je přibližně polovina jmenovitého výkonu motoru a závisí na jízdních podmínkách (asfalt, tráva, špína, váha cestujících, svahy, zatáčky atd.) To znamená, že čtyřkolka jede obvykle dvakrát tak dlouho, než jsou vypočtené hodnoty provozní doby motoru na plný výkon.
Mějte na paměti, že déle neznamená dále. Teoretický nájezd kilometrů zůstává stejný. Prostě průměrná rychlost při bruslení bývá zhruba poloviční oproti maximální rychlosti.
- Hlavní
- Blog
- Kde koupit
- Adresář
- Elektrické čtyřkolky
- Zobrazit vše
- dítě
- Mládež
- Čtyřkolky pro dospělé
- snížení
- Zobrazit vše
- Náklad
- S otevřeným tělem
- S uzavřeným tělem
- Zobrazit vše
- K dodání 2024
- Baterie a pneumatiky Kufr 2024
- Kufry 2024 bez baterií
- Zobrazit vše
- Golfové vozíky, UTV
- Cestující
- Náklad-osobní
- Zobrazit vše
- Skútry
- Pitbikes
- Mopedy
- citycoco
- Zobrazit vše
- Náhradní díly na čtyřkolky a buginy
- dítě
- Mládež
- Взрослые
- Plast, rámy
- Světlomety, lucerny
- Kryty baterií
- Baterie pro elektrokola
- Světlomety, lucerny
- Baterie pro jízdní kola Kufr
- Baterie
- BMS
- Nabíječky
- Taška do kufru ATV
- Koše na vybavení
- Kryty na čtyřkolky
- Přilby
- Přihlaste se k údržbě
- Ladění
- Kupující
- O společnosti
- Sledujte ten aktuální
- Organizační a právní forma
- Záruční povinnosti
- Vrácení zboží
- Certifikáty, prohlášení, osvědčení
- Sledujte ten aktuální
- platba
- Akvizice Sberbank
- Sledujte ten aktuální
- Licence a registrace pro mopedy
- Práva a registrace pro vozidla s vlastním pohonem
- baterie
- Typy použitých baterií
- Kapacita baterie a dojezd
- Technické vlastnosti a provozní řád baterie
- Rozměry pneumatik
šablony –> offcanvas.blog-cats.html —>
Moskva, Moskva, Signální proezd, dům 16, budova 21, místnost 31
Cestovní mapa
Po – Pá 10:00 – 19:00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00Osobní elektrická vozidla GreenCamel Group of Companies od 10000 500000 do XNUMX XNUMX rublů.
Místo Moskva, Moskva, Signální proezd, dům 16, budova 21, pom.31 Pokyny
Doba Otevírací doba Po – Pá 10:00 – 19:00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00
10: 00 – 19: 00
Kupující- Kontakty
- Objednávka a platba
- Dodací podmínky
- Гарантия
- Návrat
- Potřebujete licenci? čísla?
- Jaká je frekvence rušení z automobilového generátoru?
- Jaké typy snímačů hladiny kapalin existují?
- 4-místná zásuvka povrchová montáž jak připojit
- Co způsobuje elektrochemickou korozi?
- platba
- Sledujte ten aktuální
- Náhradní díly na čtyřkolky a buginy
- Golfové vozíky, UTV
- K dodání 2024
- Náklad
- Zobrazit vše